Skuteczność masek antysmogowych

Widmo smogu z roku na rok coraz gęściej zwisa nad polskimi miastami. Zwłaszcza w sezonie zimowym jakość powietrza dramatycznie się pogarsza, a lekarze alarmują, by w najgorsze dni ograniczyć wychodzenie z domu. Co jednak z ludźmi, którzy są zmuszeni opuścić bezpieczne cztery ściany? Jak mogą się chronić przed wdychaniem szkodliwych cząstek?

Maski antysmogowe

Są wynalazkiem, który stosunkowo niedawno zawitał na polskie ulice. Wystarczy wyjść na dwór w dni największego zanieczyszczenia powietrza, by przekonać się, że skutki smogu mogą być odczuwalne niemal od razu – suchość, drapanie w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem. Tych wszystkich przykrych konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem można się pozbyć, nosząc maski antysmogowe.

Filtry w maskach antysmogowych

Swoją wysoką skuteczność w zatrzymywaniu zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń maski antysmogowe zawdzięczają specjalnym filtrom.

Najczęściej stosowanym w maskach filtrem jest ten wykonany z węgla aktywnego. Warto sprawdzić, jakie posiada oznaczenie. Jeśli oznaczony jest symbolem N99 to jest to filtr bardzo wysokiej jakości, wyłapujący większość zanieczyszczeń.

Filtr HEPA to inny, równie skuteczny rodzaj filtra, który dzięki ładunkowi antystatycznemu wyłapuje zawieszone cząsteczki smogu. W połączeniu z filtrem węglowym stanowi barierę nie do zatrzymania.

Problemem tych dwóch filtrów jest fakt, że zatrzymane zanieczyszczenia osiadają i kumulują się na filtrze.

Takich problemów nie mają maski z filtrem BIO. Posiada on bowiem aktywne składniki, które sprawiają, że zatrzymane cząsteczki ulegają biodegradacji. To stosunkowo nowe rozwiązanie, niemniej jednak bardzo skuteczne i z pewnością warto zwrócić uwagę na maski z tym właśnie filtrem.

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach każdy powinien mieć w swojej szafie maseczkę antysmogową.

Dodaj komentarz