Maski antysmogowe dla dzieci

Smog staje się coraz większym problemem współczesnych miast. Widok przechodniów w maskach antysmogowych nikogo już nie dziwi i wkrótce, niestety, prawdopodobnie stanie się codziennością. A czy maski antysmogowe mogą nosić dzieci? Nie tylko mogą, ale wręcz powinny!

Najmłodsi najbardziej potrzebują masek

Dzieci są dużo bardziej narażone na działanie smogu niż dorośli. To dlatego, że ich układ oddechowy nie jest w wystarczającym stopniu rozwinięty, w związku z czym nie radzi sobie jeszcze dobrze z filtrowaniem powietrza. W dodatku u dzieci drogi oddechowe są węższe i krótsze, co naraża je na infekcje i podrażnienia. I jeszcze jedno – dzieci częściej oddychają przez nos niż przez usta, a to właśnie nos wyłapuje dużą część zanieczyszczeń.

Czy maski są dla wszystkich dzieci?

Bardzo często nie zakładamy dzieciom masek z obawy na to, że mogłyby mieć wtedy problem z oddychaniem. Słusznie – najmłodsze dzieci, do około 3 roku życia, mogą mieć ten kłopot. Dlatego z takimi maluchami najlepiej nie wychodzić na zewnątrz w czasie dużego smogu. Ale już nieco starsze dzieci, jeśli tylko nie utrudni im to oddychania, powinny zakładać maski antysmogowe. Jeżeli mamy wątpliwości, czy nasze dziecko może nosić maskę, skonsultujmy to wcześniej z lekarzem rodzinnym. Jeśli okaże się, że tak, nie zastanawiajmy się nad zakupem. Wśród oferty popularnych producentów można znaleźć całkiem duży wybór modeli – z bajkowymi postaciami czy w kolorowe wzory, które z pewnością przekonają najmłodszych do założenia ich.

Jaką maskę wybrać?

Na wybór odpowiedniej maski dla dziecka ma wpływ kilka czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście filtr. Możemy postawić na jeden z czterech rodzajów:

  • filtr HEPA – o zwiększonym przepływie powietrza, wykorzystujący cząsteczki elektrostatyczne zapewniające 97-procentową skuteczność w blokowaniu zanieczyszczeń (także wirusów, bakterii, alergenów)
  • filtr węglowy – o podobnych właściwościach jak HEPA, pochłania też zapachy i opary, ale ma mniejszy przepływ powietrza
  • filtr bioaktywny – degraduje zanieczyszczenia zamiast filtrować je i kumulować
  • filtr łączony – HEPA i węglowy: bardzo dobrze blokuje zanieczyszczenia, umożliwia także duży przepływ powietrza

Oprócz doboru filtra ma znaczenie także kilka innych kwestii. Trzeba znaleźć rozmiar idealnie dopasowany do kształtu twarzy dziecka – w przeciwnym razie maska po prostu nie będzie spełniać swojej funkcji. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Dziecięca skóra jest bardzo delikatna, dlatego ważne, by maska nie była zbyt szorstka, miała odpowiedni system odprowadzania wilgoci i nie powodowała ucisku.

Musimy także pamiętać o tym, że w okresie zimowym dzieci bardzo często chorują. Z tego względu znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór maski z wymiennym filtrem zamiast jednorazowej, na której pozostaną zarazki. Maska wielokrotnego użytku, choć droższa, jest też po prostu lepszą inwestycją – przy regularnej zmianie filtrów starczy na zdecydowanie dłużej.

Kochasz? Chroń!

Podsumowując – nie obawiajmy się zakładać masek antysmogowych dzieciom. Dla większości z nich maska nie będzie żadnym utrudnieniem w codziennym życiu, może za to uchronić je przed poważnymi konsekwencjami w przyszłości. Chrońmy naszych najmłodszych przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. To prostsze, niż się wydaje.

Dodaj komentarz