Jak działa maska antysmogowa i kiedy należy jej używać?

Maska antysmogowa to coraz częstszy widok na ulicach polskich miast. Przestaje być już traktowana jako fanaberia i gadżet, a coraz częściej jest oznaką zdrowego rozsądku i dbałości o zdrowie. Z założenia maska ma nas chronić przed szkodliwymi substancjami i pyłami znajdującymi się w powietrzu. Czy tak się dzieje?

Działanie maski antysmogowej

Liczne badania z udziałem ochotników potwierdzają – maska pomaga chronić serce i układ krążenia. Osoby, które jej używają, mają niższe ciśnienie krwi oraz wyższą zmienność rytmu zatokowego. Badania wskazują także na to, że maska pomaga odciążyć mięsień sercowy. Nie sposób nie wspomnieć także o samopoczuciu. Dzięki noszeniu maski antysmogowej znacznie możemy zmniejszyć objawy podtrucia zanieczyszczeniami, takie jak bóle głowy czy nudności. Zatem nie tylko chronimy swoją przyszłość, unikając chorób serca, płuc i krążenia, ale także zapobiegamy złemu samopoczuciu tu i teraz. To na pewno mocny argument dla tych, których ciężko przekonać odległymi korzyściami zdrowotnymi. Kolejnym niech będzie fakt, że istnieje coraz więcej rodzajów, kolorów i filtrów do masek antysmogowych, a więc każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Wybierz dobrze

Pomijając względy estetyczne… Jaka maska będzie najlepiej chronić przed smogiem? Przede wszystkim taka, która dopasowuje się do naszej twarzy. Zwykle posiada ona regulację wielkości, ale niektóre firmy oferują też modele w różnych rozmiarach. Warto je zmierzyć przed zakupem i sprawdzić, czy całość dobrze przylega. Tylko przylegająca maska jest gwarancją jej skuteczności. Jednak są też inne ważne czynniki, które wpływają na jej działanie. Kluczowy jest filtr. Sprawdź przed jakimi substancjami chroni filtr maski, którą chcesz zakupić. Najskuteczniejsze są te, które zatrzymują pyły PM 2,5, PM 10 oraz zatrzymujące pył węglowy, papierosowy, spaliny, pyłki etc. Jeśli zamierzasz w masce trenować, wybierz specjalnie dostosowany do tego model. Nie tylko ma filtr o najwyższej skuteczności, ale także jest odpowiednio wyprofilowana.

Kiedy używać?

Kiedy używać maski? Wtedy, kiedy pojawia się już najmniejsze przekroczenie norm pyłów w powietrzu. Nie zawsze jest ono widoczne (przy dużym zanieczyszczeniu mamy wyraźną „mgłę”, przy mniejszym czasami ciężko nam odczuć i zobaczyć smog), dlatego warto zainstalować w telefonie specjalną aplikację. Wiele z nich jest całkowicie darmowych. Dzięki niej możesz sprawdzić nie tylko dzienne, ale także godzinowe zanieczyszczenie w okolicy. Niech to będzie Twoją najważniejszą wskazówką. Pamiętaj jednak, że czasami warto być w tej kwestii nadgorliwym i założyć maskę przy czystym powietrzu, niż ryzykować jej brak w przypadku dużego zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz